Uz najbolja talijanska vina, okrunjeni i vinari iz Istre i Slovenije
Atraktivno finale izbora najboljih vina koja će se naći u novom izdanju prestižnog vodiča Vinibuoni d’Italia, prvi put je održano izvan Italije, u istarskom Novigradu. Osim talijanskih vina, u finalnom natjecanju sudjeluju i vinari iz hrvatske Istre i slovenskih Goriških brda, a domaćin je prošlog tjedna bila Turistička zajednica Istarske županije u suradnji s Hrvatskim sommelier klubom i turističkom kompanijom Aminess. Događaj je zaokružen svečanom večerom u hotelu Aminess Maestral, na koju su pozvani i novinari našeg portala Turizam media.

Vodič Vinibuoni d’Italia izdaje velika nakladnička kuća Touring Club Italiano, koja već 130 godina publicira turističke i gourmet vodiče.

Iza Vinibuoni d’Italia je 50-godišnja tradicija, a istarski vinari u ovom su vodiču zastupljeni od 2012. godine.

Vodič je duže od osam godina u naslovu imao i Istru, što je dodatno priznanje istarskim vinarima, ističe Denis Ivošević, direktor TZ-a Istre.
Istarska vinska scena zadnjih je nekoliko godina, upravo u teškom periodu Covida, dobila devet novih vinskih podruma, jedan ljepši od drugoga, tehnološki na vrhunskoj razini. Vinski turizam u Istri radi jako, jako dobro, mislim da imamo jedan od najboljih modela vinskog turizma u svijetu.
Denis Ivošević, direktor TZ Istre
U finalu je sudjelovalo 700 već selektiranih crnih i bijelih vina te pjenušaca (od 35.000 pristiglih uzoraka na ovogodišnje natjecanje), a među njima su se u Istri birala najizvrsnija vina kojima su dodijeljene Corone – Krune, kao najviša oznaka kvalitete.

U zadnjem izdanju Vinibuoni d’Italia, onom za 2024. godinu, od istarskih vinara među Top 300 je bio Benvenuti, zlatne krune su još ponijeli Meneghetti, Tomaz i Zigante, a predstavljena su i vina Anđela Brčića, Agrolagune, Ivana Damijanića, Degrassija, Ivana Poleisa, Ivana Katunara, Marčete i Pilata.

U žiriju ovogodišnjeg finala u Novigradu, uz talijanske kolege, bili su i hrvatski ocjenjivači vina – Emil Perdec, Karin Rupena Perdec, Kristijan Damijanić, Saša Špiranec, Davor Butković, Martina Škarica i drugi.

– Ovo je za svakog sommeliera poklon iznenađenja,kaže poznati istarski sommelier Emil Perdec. Dosad su moj rekord bila 52 vina koja sam kušao u jednom danu na Vinistri, gdje sam u komisiji za svježe malvazije. Ovdje smo prvog dana kušali 125, a drugog dana 93 vina. Ocjenjivanje je malo jednostavnije nego na Vinistri jer su ovdje vina koja su već prešla prag od 91 boda. Komisija mora biti parna i moramo dati svoje mišljenje zaslužuje li i koje vino Krunu. Kušao sam vina iz 15-ak talijanskih regija, puno različitih sorti, a ocjenjivana su i četiri vina iz Istre i tri iz Goriških brda u Sloveniji. To je velik uspjeh za naše vinare, Italija je svjetska sila, u svih 20 regija proizvodi se vino.
Naša nova povijest počinje prije 30 godina, ali po kvaliteti hrvatska vina su sve bolja. Istra prednjači, ali se dižu i sve ostale regije. Međimurje radi izvrsna vina, Plješivica također. Po mom mišljenju, još uvijek je uspavana ljepotica Slavonija. Kutjevo, recimo, ima tradiciju od 13. stoljeća, ali nemaju ni hotele ni restorane, mislim da nemaju nijednu trgovinu gdje možete kupiti njihova vina. Kako misle dovesti turiste? Za razliku od njih Baranjci se dižu. Bio sam ove godine u mađarskom dijelu Baranje. Baranja mi je zanimljiva regija jer je dijametralno suprotna Istri. Istra je 20 posto u Sloveniji, 80 posto u Hrvatskoj, a u Baranji je obrnuto. Bili smo u Vilanju (Villány) na mađarskoj strani, malo mjesto nedaleko od Belog Manastira, gdje rade sjajna crna vina. Pod geslom „Jedna regija, dvije zemlje“ spajaju se vinari s obje strane granice i rade jako dobru promociju, turističkim turama povezuju vinarije u hrvatskoj i mađarskoj Baranji. Villanj je gradić s 2,5 tisuća stanovnika, nešto kao Žminj u Istri, a godišnje im dođe 80 tisuća posjetitelja samo radi vina. U Hrvatskoj se još uvijek ne daje dovoljno važnosti vinskom turizmu
Emil Perdec, poznati istarski sommelier.
U žiriju je bio i Saša Špiranec, hrvatski vinski sudac i vinski novinar, organizator Vinarta, poznatog zagrebačkog festivala vina. Na ovom se natjecanju, objašnjava nam, vina ocjenjuju po regijama, s jednom, dvije, tri i četiri zvjezdice, a na novigradsko finale stigla su samo vina s četiri zvjezdice.
Obično na natjecanja uđe i pokoje vino slabije kvalitete, ovdje to nije slučaj. Ljudi koji su prije radili selekciju, napravili su vrhunski posao pa nama nije bilo teško birati najbolje od najboljih i dodijeliti im Krunu. Od 700 vina trebalo je izdvojiti 300 vrhunskih, imali smo sljedove po talijanskim regijama, plus Istra i Slovenija, kaže Špiranec. Na pitanje da usporedi hrvatska i talijanska vina, smatra da smo blizu po kvaliteti, naročito bijelih vina. Talijani imaju najbolja bijela vina, ali istarska malvazija ne zaostaje
Saša Špiranec, hrvatski vinski sudac i vinski novinar

Neki istarski vinari počeli su izvoziti svoja vina i u Italiju, najčešće malvaziju i teran, istarske autohtone sorte, što je velik uspjeh jer su Talijani treći najveći proizvođači vina na svijetu. Prijave istarskih vinara na ocjenjivanje Vinibuoni d’Italia idu preko Vinistre, a Luka Rossi, vinar i predsjednik Vinistre, ističe da je istarskim vinarima Italija uvijek bila uzor.
– To je naš najbliži Zapad i razumljivo da smo tamo skupljali ideje, učili o novim tehnologijama, kako oni pristupaju vinu, i na tome gradili svoju viziju. Sada smo proizvodno-tehnološki jako napredovali, neki nam talijanski dobavljači kažu da smo u 20 godina napravili ono što je Italija napravila u 70 godina. Ono na čemu još moramo raditi i radimo je definitivno marketing, u čemu je Italija najbolja u svijetu, zaključuje Rossi.