Kad se spustite po 14 stepenica kroz uski ulaz, tura kroz dvije dvorane traje 40 minuta
Kad bi krenuli nabrajati što sve Istra može ponuditi turistima ne bi stali satima. Zemlja vina, tartufa, maslina, vodopada… ali i zemlja špilja, jama i pećina. Turist u Istri može birati između tri špilje i dvije jame. Na putovanje bliže središtu zemlje zaputili smo se u špilju
Mramornicu koja se skrila tek kilometar od Brtonigle. Jednostavno se stiže, kad se zaputite od Brtonigle prema Novigradu, nakon kilometra putokaz koji ne možete promašiti.
Aquapark Istralandia je tek tri kilometra zračne linije. Možda je dobra kombinacija zagrijati se u Istralandiji, a potom ohladiti u Mramornici koju ljeti hladi, a zimi grije konstantna temperatura od 14 stupnjeva. Špilja je za turiste otvorena 2008. godine. Njome gospodari agroturizam Sterle koji se nalazi tek 400 metara od ulaza u špilju. Iako špilja Mramornica nije eksponirana poput nekih drugih istarskih špilja i jama, usred ljeta turista ne manjka. U srpnju i kolovozu u špilju se spusti osam tura. Vrata špilje za turiste su otvorena od travnja pa ako vrijeme posluži sve do studenog.
Ulaz u jamu je prilično uzak i strm. No, tek je 14 stepenica i već ste pod zemljom. U špilju nas vodi Nikolina koja se inače bavi speleologijom i poznaje istarske jame i špilje.
Špilja je dobila naziv mramornica zbog njene bijele boje. Otkrili su je mještani, nije poznato kada. Prva pisana dokumentacija o špilji je pismo talijanskog putopisca Alberta Fortisa koji je špilju opisao 1771. godine. Nakon toga, lokalno stanovništvo je posjećivalo špilju sve dok se Franko Sterle, čija obitelj živi na ovom području više od 200 godina, nije odlučio urediti špilju i otvoriti je za posjetitelje 1. lipnja 2008. godine, objašnjava Nikolina koja vodi ture od 40 minuta.
Mramornica ima dvije prostrane dvorane. Glavna je već na deset metara pod zemljom, čimse spusti niz stepenice. Druga dvorana je na 20 metara pod zemljom. U Mramornicu se najčešće spuštaju Nijemci. Potom Nizozemci, tu i tamo Talijani. Ima Engleza i Amerikanaca. U zadnje vrijeme više je Čeha i Poljaka. Izvan sezone stižu ekskurzije, a znaju doći i vrtići. Spuste se 20 metara pod zemlju, ali za dječju maštu to jevjerojatno put u središte zemlje. Posjeti Mramornici idu s koljena na koljeno. Posjetitelji špilje, impresionirani njenom ljepotom, odluče se nakon koju godinu vratiti u špilju vodeći sa sobom obitelj i prijatelje jer im je špilja ostala u sjećanju kada su je posjetili kao učenici.
Svaka špilja je pravi test za maštu posjetitelja. Uključite li maštu, u Mramornici ćete ustalaktitima i stalagmitima prepoznati špagete i zavjese. Nikolina svjetiljkom otkriva da se u Mramornici održavaju i koncerti. Naravno u mašti.
Pogledajte, orgulje, orguljaš i publika.
Ako ste malo gladni ušli u Mramornicu, pred vama se suši slanina. Najslasniji crveni dijelovi boju zahvaljuju crvenoj istarskoj zemlji kroz koju prolazi voda. Posebna atrakcija su helektiti, jedna od rijetkih vrsta siga koja raste bez gravitacije. Mramornica ima svoje stanovnike. Špiljske rakove koji nisu slijepi. I zato je zabranjeno blicanje u špilji.
Stanari su i šimiši. Pitamo Nikolinu ima li istine u pričama da će se šišimiš zaplesti u kosu damama?
– Ma to su samo priče, kaže Nikolina.
U Mramornicu su se mještani znali spuštati zbog kišnice.
– Ljudi su u prošlosti vjerovali da je voda ljekovita, pa je to bio jedan od razloga spuštanja u špilju. Normalno da će je naći nakon puno kiše, objašnjava Nikolina koja je u jednom trenutku pitala želimo li vidjeti kako izgleda špilja kad se ugase svjetla. Naravno. A kako izgleda. Potpuni mrak, a do prve dvorane dopire mrvica svjetlosti s uskog ulaza.
Zanimljiva je legenda da Mramornica seže skroz do četiri kilometra udaljenog mora. Istina je da se špilja proteže 200 metara u dužinu. Pričalo se da postoji i drugi izlaz iz špilje, kod groblja u Brtonigli koje se nalazi kilometar od Mramornice. Pretpostavka je da je taj drugi izlaz kroz godine zatrpao potres.