Weekend media festival u Rovinju privukao je pet tisuća posjetitelja i 15. put dokazao svoju snagu, atraktivnost i privlačnost. Više od pet tisuća posjetitelja moglo je birati između 40 panela, predavanja i razgovora u izvedbi 100 govornika. U gradu turizma, nezaobilazna tema je bio turizam. U panelu “Nije u noćenju sve” dr. Božo Skoko, suosnivač Millenium promocije i redoviti profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, ugostio je direktora Hrvatske udruge turizma i bivšeg ministra turizma Veljka Ostojića, predsjednika uprave Maistre Tomislava Popovića i direktora Hrvatske turističke zajednice Kristjana Staničića. Niz pitanja i odgovora koji su oslikali aktualnosti hrvatskog turizma.
Već u startu aktualna tema. Energetska kriza nije zaobišla turizam.
– Zbog jednoznamenkastog porasta prihoda, dvoznamenkastog porasta troškova, a s druge strane troznamenkastog porasta cijena energenata, došlo je do stvaranja obrnute piramide kojom su cijene usluga izrazito porasle. Zbog toga se postavlja pitanje održivosti domaćeg turizma, upozorio je Veljko Ostojić.
Situacija nije bajna niti po pitanju radne snage.
– Počeli smo osjećati ozbiljne probleme, regija nam je postala pretijesna i počeli smo se oslanjati na daleka tržišta. Zašto radna snaga Filipina i Nepala? Nema drugih. Iscrpili smo regionalni bazen, objasnio je Popović.
Predsjednik uprave Maistre ponudio je odgovor na pitanje kako se Rovinj iz turističkog mjesta s tri zvjezdice, transformirao u eltinu destinaciju.
– Jako smo ovisni o lokalnoj samoupravi i jasno je da ona ne može pratiti ritam privatnog investitora. Do pozitivne promjene došlo je zajedničkim snagama. Ovo je bila odluka Adris grupe s jedne strane i odluka grada s druge strane koji je takvu ideju u konačnici i prihvatio. Ali to ne ide preko noći, to je put koji traje godinama. Moraš nešto i dati da bi mogao uzeti, a ovu ambiciju želimo preslikati i u druge gradove, dodao je Popović.
Kad je riječ o razvoju destinacija, na panelu se moglo čuti da ne može destinacija imati u ponudi sve. Razvoj destinacije mora biti smišljan, ne možeš se takmičiti u više od tri-četiri proizvoda ukoliko želiš biti konkurentan.
Povela se diskusija o splitskoj Ultri koja se često spominje u negativnom kontekstu.
– Hrvatska turistička zajednica ima svoj stav. Ultra je svjetski spektakl koji u Hrvatsku i Split dovede 150 tisuća. Po statističkoj grešci mora se dogoditi jedan izolirani slučaj. Lokalne vlasti trebaju riješiti taj problem, možda po uzoru na Dubrovnik koji je propisao određene norme ponašanja svojim multidisciplinarnim projektom strateškog upravljanja destinacijom s akcijskim planom Respect the city, stav je Staničića.
Na panelu “Nije u noćenju sve” Staničić je istaknuo da u Hrvatsku dolaze kvalitetniji turisti, što se vidi po prosjeku potrošnje.
Prije pet godina turist je u prosjeku trošio 70 eura, lani 99 eura. Treba stremiti ka kvalitetnim gostima, a to su svakako nautičari koji dnevno troše 170 eura.
Ostojić se osvrnuo na, po njemu, neodrživ sustav oporezivanja po kojem iznajmljivači po krevetu plaćaju 100 eura godišnje. Nisu ljudi krivi, nisu u sivoj zoni, oni su u bijeloj zoni, smatra Ostojić i dodaje: Ako se to ne promijeni, sam sebe će hrvatski turizam ubiti. Moramo donijeti hrabre odluke koje neće biti popularne, ali ih moramo donijeti, ističe Ostojić.
Produženje sezone uvijek je aktualna tema. Istra je svjetli primjer. Kako produžiti sezonu? Ostojić je na pitanje odgovorio pitanjem: zbog čega bi netko došao 15. siječnja, npr. u Đakovo? Ostojić se vratio u 1996. godinu, kada se počeo razvijati agroturizam u Istri. Tada su ponuđena besplatna idejna rješenja za ljude koji su se željeli baviti agroturizmom, nudili smo savjete, kontaktirali turoperatore… Kad se sve zavrtjelo, kad je susjed vidio njemački automobil u Svetom Petru u Šumi u listopadu, išlo je samo od sebe. Agroturizam smo dodatno razvijali proizvodima poput biciklističkih i vinskih staza. Dakle, da bi produžili sezonu, moramo ponuditi odgovor što će netko raditi 15. siječnja u Svetom Petru u Šumi. U početku je postojao strah da će uzeti hotelske goste, ali to su potpuno drugi gosti, njih hoteli ne zanimaju, dodao je Ostojić.
Na pitanje koja je destinacija napravila najveći iskorak posljednjih godina, Staničić je izdvojio Korčulu.
– Nije nepoznata, ali kad malo zagrebete, kad uđete malo dublje, vidi se iskorak u pravcu održivosti, spajanja zelenog i plavog, izgrađen je poduzetnički duh.