U Sloveniji se Međunarodni praznik rada slavi dva dana — 1. i 2. svibnja
Zbog povijesnih i socijalističkih tradicija koje su ostale ukorijenjene još iz vremena bivše Jugoslavije u zemljama u regiji ( Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori i Sloveniji) Praznik rada se proslavlja dva dana. Naime, u bivšoj Jugoslaviji ideja je bila da se radnicima omogući više vremena za odmor i proslavu njihovih prava i dostignuća. Slovenija je zadržala ovu praksu i nakon osamostaljenja 1991. godine. U slovenskom zakonodavstvu oba su dana — 1. i 2. maj zakonski definirani kao državni praznici i neradni dani.

Početak proslave počinje Majskim krijesovima – večer uoči praznika, 30. travnja širom Slovenije pale se veliki krijesovi, tzv. kresovi. To je stara tradicija, koja simbolizira pročišćenje i dolazak proljeća, ali je u socijalističko doba dobila i radničku simboliku. Uz krijesove često bude glazbe, hrane i okupljanja lokalne zajednice
Na sam 1. maj, mnogi limeni orkestri tradicionalno rano ujutro sviraju po ulicama tzv. Budnice koje simbolično bude narod za novi dan rada i podsjećaju na važnost radničke borbeMnogi Slovenci idu na izlete u prirodu, tradicionalno s obitelji i prijateljima, uz neizostavan roštilj, kobasice, pivo i pjesmu.

Prilika je to i za brojne govorne programe, često uz sudjelovanje sindikata i političara, koji podsjećaju na važnost radničkih prava, socijalne sigurnosti i dostojanstvenog rada. Najpoznatnije mjesto okupljanja je brežuljak iznad Ljubljane, Rožnik, na kojem se tradicionalno okupljaju ljudi, sindikati i govornici.
Dvodnevna proslava Prvog svibnja zadržala se u još i u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori dok se u Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji praznik obilježava samo jedan dan – na 1. svibnja.