Dani maslinovog ulja u Vodnjanu održali su se 16. put. Prvi put u staroj školi i prvi put pod novim imenom, privukli su 50 izlagača, 200 ovogodišnjih maslinovih ulja i tisuće posjetitelja
VODNJAN Novi prostor u staroj školi, a priča stara 16 godina. Zapravo, stoljećima. Ne slažemo zagonetku već oslikavamo 16. izdanje Dana maslinovog ulja u Vodnjanu koji se prvi put održavaju pod imenom Istravirgin, kako bi se dodatno naglasila pozicija Istre u svijetu maslinarstva. Dani maslinovog ulja uselili su u zgradu koja je prošla svašta. Vojarna, vodnjanska škola i potom tvornica obuće Astra. Izlagači u učionicima odnosno pogonima, a događanja u šatoru postavljenom u dvorištu škole. Duh industrijskog doba ostao je na natpisima. Na ulazu u prostorije ostavljeni su već izbljedjeli natpisi poput šivaona, strojarnica… A kad zakoračite u bivše pogone, pred vama bogatstvo istarskog poluotoka. Više od 50 izlagača s 200 ovogodišnjih maslinovih ulja. I niz proizvoda made in Istria. I tisuće posjetitelja. U Vodnjanu je za vikend bilo teško naći parkirno mjesto u širem krugu stare škole.
Kakva je bila sezona otkrit će nam Tedi Chiavalon iz OPG Chiavalon iz Vodnjana, obiteljskog gospodarstva specijaliziranog za uzgoj maslina i proizvodnju visoko kvalitetnog ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Chiavaloni se ponose s 9.000 stabala maslina koje uživaju u pogledu na more.
Zašto se masline u Vodnjanu osjećaju kao u svom domu, pitamo Tedija koji će u prvi plan staviti izvrsnu mikroklimu i teren koji blago pada prema moru.
– Ali ništa bez znanja i tehnologije, uz osmijeh će dodati Tedi.
Vodnjansko tlo je više kamenito i to ga čini drugačijim od ostatka Istre. Da li se može po ukusu razaznati razlika između vodnjanskih i drugih istarskih maslina?
– Teško bi to prepoznao i stručnjak, kaže Tedi.
A ako se neki laik usudi pitati zašto baš festival maslinovog ulja u Vodnjanu?
– Vodnjan je imao maslinike još u doba Rimskog carstva. Trokut Vodnjan – Galižana – Fažana je magičan za masline. Nisu bez razloga na tom prostoru uljare još iz tog doba. Ulje iz Vodnjana s pečatima imperatora se vozilo u Rim, poučit će Tedi.

A sezona?
– Izuzetno dobra. Bojali smo se suše, ali je kiša pala na vrijeme i dobili smo puno zdravog ploda, ocjena je Chiavalona.
Na imanje Chiavalonija gosti stižu na vođene degustacije i otkrivaju zašto se njihovo ekstra djevičansko maslinovo ulje redovito plasiralo među najbolje na prestižnim međunarodnim natjecanjima. Tko su najveći znalci među turistima posjetiteljima?
– Rekao bi Austrijanci i Nijemci, otkriva Tedi Chiavalon.
Vinarija Babos ima šest hektara vinograda u okolici Vodnjana na istarskoj crvenici, a ponos je tisuću stabala maslina.
Matteo Moscarda i obitelj 25 godina se bave profesionalno maslinama, no obitelj Moscarda generacijama živi uz masline. Matteo također će nam spomenuti magični trokut, ali ga smjestiti malo drugačije. Cesta od Pule za Rovinj – Fažana – Bale.
– Najbolje područje za proizvodnju maslina. Dokazuje to kvaliteta maslina, ali i povijest to potvrđuje. Ne bi masline izdržale toliko godina da nemaju idealne uvjete. Jako smo zadovoljni sezonom. Dobili smo zdrave masline, pune ulja.

Što je najveći neprijatelj maslina?
– Definitivno hladnoća, proljetni mrazevi. Ako se pojave kad je cvatnja u tijeku, neće biti dobro, objašnjava Matteo.
Jasno je da Vodnjanci znaju sve tajne maslina i maslinovog ulja, a što je s kupcima? Koliko se oni razumiju?
– Jako dobro znaju što je dobro ulje. Turisti iz auto destinacija kojima je Hrvatska turistički zanimljiva nisu proizvođači pa idu tražiti što je najbolje od maslina i ulja. Tržište se raširilo posljednjih godina. Imamo sve više kupaca iz Belgija, Nizozemske, Danske, objašnjava Matteo Moscarda.

Nakon razgovora s autoritetima po pitanju maslina i maslinova ulja u staroj školi, idemo ka šatoru. Ikona istarske gastronomije Robert Perić uživao je promatrajući buduće kolege, danas još srednjoškolce iz Pule i Rovinja.
Budućnost istarske gastronomije i turizma pripremala je bogat i raznovrstan meni. Kobasice u mlijeku, brodet od sipa, tripice od boškarina, kiseli kupus s mesom, pačja prsa s kremom od bundeve i mrkve, jelen na padelu s lisičarkama i trubačama, pljukance sa šugom od boškarina i gljiva, rižot s lješnjaci i suhima smokvama, žgvacet s njokima… Kako su se sva ta jela pripremala pred posjetiteljima, tako su i nestajala na visokim stolovima šatora koji se podigao u dvorištu škole.
– Drago mi je vidjeti njihovu zainteresiranost, nadajmo se da će ostati u struci, komentirao je Perić oslikavajući u kratkoj rečenici koliko hrvatskom turizmu treba domaći kadar.
Kako se Periću sviđa nova lokacija?
– Ovo je treća lokacija. Najprije trg pa šator na parkingu i sada stara škola. Novi koncept je bonbon. Ugodnije, ljepše, razigranije, komentira Perić.
Organizator Istravirgina - 16. dana mladog maslinovog ulja je Grad Vodnjan s partnerima, Turističkom zajednicom Vodnjana i Udrugom Agroturist Vodnjan, a festival se odvija pod sponzorstvom Istarske županije i Turističke zajednice Istarske županije. Event se odvija pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske i Ministarstva poljoprivrede.





















