Mami li vas neodoljiv Gorski kotar na istraživanje, a još ne znate odakle krenuti, Turistička zajednica Gorskog kotara za sve je posjetitelje pripremila jedan iznimno jednostavan i originalan prikaz pješačko-planinarskih staza koje će vas oduševiti.
Nije bitno koja vam je kondicija i krećete li u avanturu aktivnog odmora od nule, bitno je postaviti godišnji cilj “svaki tjedan staza jedna” jer su u TZ-u projektom Gorski kotar Hike na novom portalu jasno prezentirane čak 42 pješačko-planinarske staze. Dok obiđete sve, bit će staza koliko je i tjedana u godini. Sve su staze prezentirane uz jasan opis, detaljan pregled rute s iskazanom dužinom staze, vremenskim trajanjem, zahtjevnošću, visinskim profilom, jesu li kružne ili jednosmjernog karaktera…
– Projekt je dvojakog karaktera, s jedne strane prezentira i promovira destinaciju koja se brine o kvaliteti doživljaja svakog posjetitelja. S druge strane projekt naslanja se na našu stratešku odrednicu razvoja wellbeing segmenta usluga i destinacije zdravlja kako bismo blagodati goranskog kraja učinili što dostupnijim našim posjetiteljima, istaknuo je direktor Turističke zajednica Gorskog kotara Petar Hrg.
U prvu fazu uključene su staze od oko kilometra pa sve do višekilometarskih, kao i onih koje su namijenjene za ugodnu šetnju pa sve do onih kojima je zahtjevnost veća. Time se osigurava mogućnost da se osobe i bez kondicije mogu odvažiti na aktivan odmor koji će pospješiti njihov psihofizički zdravstveni profil kao i kondiciju.
Svaku stazu prati detaljna ilustrirana turistička karta na kojoj su naznačene sve atrakcije i goranske kulturne znamenitosti kao i ostali sadržaji, poput kafića i restorana. Na kartama je, između ostaloga, naznačeno koliko je makadama, a koliko je dionice asfaltirano. Sve su karte dostupne u prilagođenom digitalnom formatu što omogućuje i lakše printanje.
Pojedine staze su u cijelosti ili djelomično označene planinarskim markacijama, a oznake na terenu u fazi su nadogradnje i postavljanja. Staze održavaju lokalna komunalna poduzeća i volonteri iz planinarskih društava što je bio jedan od ključnih kriterija izbora staza. Staze su označene .gpx tragovima koje se mogu pohraniti u mobilni telefon što posjetiteljima osigurava jednostavno snalaženje i bez markacija u prostoru.





Autor fotografija : Stanislav Horaček
Hrg je zaključno poručio kako oba projekta ulaze u nove faze nadogradnje te se isprepliću i s projektima kojima se želi nadograditi kvalitetno snalaženje i na prometnicama. Podsjetimo, uoči glavne ljetne turističke sezone na autocesti Zagreb – Rijeka postavljena je smeđa signalizacija. U planu je postavljanje smeđe prometne signalizacije unutar destinacije, što uključuje lokalne prometnice u nadležnosti države i županije. Sustavnim vođenjem prometa i označavanjem turističkih atrakcija smeđom signalizacijom osnažit će se goranska regija u cijelosti, povećati sigurnost u prometovanju te unaprijediti informiranost posjetitelja goranskog kraja.
Više od 400 kilometara biciklističkih staza
Spomenimo kako Gorski kotar ima i iznimno atraktivan pregled biciklističkih staza. Goranska biciklistička transverzala posjetiteljima omogućuje planiranje višednevnog aktivnog odmora i kvalitetno se naslanja na hiking staze. Ljubiteljima putovanja na dva kotača je na raspolaganju sedam etapa od 28 do 43 kilometara, što čini ukupno 260 kilometara, a s devet kapilarnih poveznica na raspolaganju je više od 400 kilometara jedinstvenog užitka.