Prvih šest mjeseci 2024. godine najveći lanac marina na Mediteranu i regionalni predvodnik nautičkog turizma obilježio je nastavak stabilnog poslovanja
U promatranom razdoblju ACI je ostvario ukupno 15,1 milijuna eura prihoda od prodaje, što je za 9% više u odnosu na prethodnu godinu ili 1,2 milijuna eura više, pri čemu je najveći rast, i to u visini 1,1 milijun eura, zabilježen kod usluge godišnjeg veza. Rezultati ostvareni u prvom polugodištu u skladu su s rezultatima koji uobičajeno obilježavaju početak poslovne godine, a prethode samom vrhuncu turističke sezone.
„Poslovanje Društva u prvoj polovici 2024. godine obilježeno je pripremama za sezonu, u vidu promotivnih aktivnosti i sudjelovanja na sajmovima, formiranjem komercijalnih uvjeta koji se uobičajeno donose početkom travnja za tekuću godinu te pripremom i oplemenjivanjem marina kroz ulaganja i investicijsko održavanje. Realizirana ulaganja u iznosu od 1,4 milijuna eura pokazuju usmjerenost Društva na infrastrukturni razvoj, modernizaciju postojeće infrastrukture te poboljšanje sigurnosti i kvalitete usluga. U promatranom periodu spomenuta ulaganja su realizirana u marinama Rab, Skradin i Veljko Barbieri. Ostvareni financijski rezultati pokazuju porast poslovnih prihoda za 8%, te poslovnih rashoda za 15%, što za posljedicu ima smanjenje bruto rezultata. Najznačajniji se udio godišnjih prihoda ostvaruje uglavnom tijekom trećeg kvartala. S obzirom na najave i trendove, očekujemo uspješan vrhunac same sezone, kao i postsezone te tradicionalno dobre rezultate na godišnjoj razini“, istaknuo je Kristijan Pavić, predsjednik Uprave ACI d.d.
U prvih šest mjeseci nacionalni nautički lanac je ostvario 15,6 milijuna eura poslovnih prihoda, što u odnosu na usporedni period prethodne godine predstavlja rast od 1,2 milijuna eura ili 8%, a ponajprije je rezultat rasta prihoda od usluge godišnjeg veza. Što se tiče prihoda od prodaje, značajan je zabilježen u ACI marinama Dubrovnik, Split, Opatija i Cres, kod kojih je u prvom polugodištu ostvareni prihod od prodaje veći od 100 tisuća eura više u odnosu na usporedni period 2023. godine. Društvo očekuje uspješnu glavnu nautičku sezonu te porast prihoda od prodaje u svim poslovnim jedinicama.
Sukladno Kolektivnom ugovoru kojim se plaća trajno vezuje uz Uredbu o visini minimalne plaće uslijedio je rast troškova plaća za 1,3 milijuna eura, a što je s udjelom od 60% u ukupnom rastu troškova posljedično dovelo do rasta poslovnih rashoda za 15%, odnosno 2,1 milijuna eura. Spomenute promjene, kao i troškovi usluga, utjecali su na iskazani rast troškova, stoga je rezultat poslovanja u prvom polugodištu 2024. godine za 0,7 milijuna eura slabiji u odnosu na isti period lani. S obzirom na dinamiku poslovanja ACI-ja, u prvom polugodištu su zabilježeni rezultati u skladu s uobičajenom dinamikom ostvarenja rezultata koji obilježavaju početak poslovne godine, a prethode najfrekventnijem dijelu sezone.
U prethodnim razdobljima ACI je implementirao niz novih rješenja za unaprjeđenje i razvoj postojećih, ali i novih usluga, dok će u narednom razdoblju investicije biti usmjerene na neophodna ulaganja radi održavanja kvalitete usluga u svim jedinicama lanca. Prioritet u razvoju i provođenju svih daljnjih poslovnih aktivnosti jest produženje trajanja ugovora o koncesiji, što predstavlja preduvjet za dodatna ulaganja u postojeći sustav ACI marina. Budući da sve ACI-jeve koncesije (izuzev marina „Veljko Barbieri“ i sidrišta Žut) istječu 2030. godine, pitanje produženja koncesija predstavlja apsolutni imperativ u daljnjem razvoju poslovanja kompanije te je pitanje kojemu menadžment Društva u ovome trenutku posvećuje značajnu pozornost.