Uz redovne obveze, studenti Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija imaju priliku i upoznati Portugal. Budućem turističkom kadru posebno je zanimljivo vidjeti kako funkcioniraju turističke regije u Portugalu
U sklopu studentske razmjene Erasmus na fakultetu Universidade Europeia u Lisabonu je 25 Erasmus studenata iz čitavog svijeta. Među njima je četvero studenata Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija. Uz redovne obveze, studenti fakulteta u Iki imaju priliku i upoznati Portugal. Budućem turističkom kadru posebno je zanimljivo vidjeti kako funkcioniraju turističke regije u Portugalu. U upoznavanje juga Portugala povela nas je studentica iz Ike, s privremenom adresom u Lisabonu, Nina Jović.
Dobili smo priliku otići na izlet u južni dio Portugala, točnije pokrajinu Algarve. Algarve je poznato povijesno središte ribarstva i brodogradnje. Na svakom uglu mogao se naći restoran sa domaćom, morskom hranom. Algarve je postalo jedno od najpoželjnijih turističkih odredišta u Europi, a tri dana bilo je sasvim dovoljno da vidimo njegove glavne adute – plažu Praia da Marinha, špilju Benagil, Lagos, Portimão, Praia da Batata i Sagres.
Rano ujutro uputili smo se iz velikog Lisabona i putovali autobusom tri sata do prve destinacije – Praira da Marinha. Predivna pješčana plaža, smještena na atlantskoj obali, smatra se jednom od deset najljepših plaža u Europi. Njezini glavni aduti su ogromni klifovi. Međutim, ono što ju ne krasi je dno prekriveno crnim algama kao i intenzivan miris istih algi.
Iznad plaže nalazi se planinarska staza koja vodi do Benagil plaže unutar koja se sakrila do morske špilje. Potrebno je oko pola sata do plaže na kojoj postoje dvije opcije – iznajmiti kajak ili plivati do famozne špilje. Naravno, plivanje u oceanu nije najbolja opcija zbog intenzivnih struja i valova. Stoga smo odlučili unajmiti kajak, koji nas je za tri osobe došao 30 € za pola sata vožnje. Osim kajaka, postoji mogućnost iznajmljivanja SUP daske, kao i turistička vožnja brodićem. Amaterski smo se uputili na kajaku prema Benagilu, a dočekao nas je nevjerojatan pogled! Špilja je svakako opravdala svoju titulu jednog od najpopularnijih turističkih odredišta, upravo zbog tirkizne boje oceana te svojih jedinstvenih formacija i reljefa za koje je teško povjerovati da nisu rezultat ljudske ruke. Benagil je uvrštena na petnaesto mjesto najljepših stijena u svijetu.
Sljedeći dan na redu je bio posjet Lagosu. Grad na obali koje krase prekrasne šljunčane plaže tirkizno modre boje. Uputili smo se planinarskom stazom koja vodi od Ponta da Piedade do Praira da Batata. Na plažu Batata smjestili smo se nakon polusatnog hodanja, međutim želju za hlađenjem u vodi nismo mogli ispuniti, s obzirom da su temperature oceana ipak niže u listopadu, a plažu su također opet nesretno krasile crne alge.
Kasnije u danu vratili smo se u Portimão te se uputili u lokalni restoran s ribljim i mesnim jelovnikom. Ugostitelji su izrazito gostoljubiviji i srdačni, a na meniju su se mogle pronaći različite riblje delicije. Naravno, prije svega bakalar koji je najpopularnije jelo Portugala, ali i hobotnica, lignje, različite školjke kao i ribe dana. Lignje sa žara i prilog od povrća stoje 11,90€, a večera za troje došla je otprilike 55 eura, uključujući tri glavna jela, jedno predjelo i litru Sangrie. Inače, radna snaga u ugostiteljstvu su većinom Portugalci, a u manjem broju doseljenici iz Južne Amerike i Azije.
Kao šlag na torti, zadnje mjesto za posjetiti bila je najjugozapadnija točka Portugala, Sagres. Sagres je malo ribarsko selo sa nešto malo više od sto kuća, jednim supermarketom i jednom benzinskom pumpom. Međutim, može se pohvaliti sa nevjerojatnim klifovima i svjetionikom, a ono što nas je najviše oduševilo je netaknuta, divlja plaža Praia do Beliche. S obzirom da je plaža smještena u širokoj uvali, potrebno je spustiti se stepenicama do nje. Bijeli pijesak, čistina, nevjerojatne stijene i klifovi ono je što izrazito krasi ovu plažu, a odmoriti na njoj ostatak dana prije puta natrag do Lisabona bila
je savršena ideja.