Pokladna manifestacija u baranjskom Vardarcu i ove je godine okupila velik broj posjetitelja
Jedna od najpoznatijih pokladnih manifestacija Mađara u Baranji, Kakašuteš održana je u Vardarcu. Povorka, sastavljena od velikih i malih pijetlova prošla je mjestom, oživljujući taj stari pokladni običaj baranjskih Mađara. Bilo je tu malih i velikih pijetlova, karnevalskih krafni, plesa i neizostavnog kuhanja paprikaša od pijetla.


Običaj Kakašuteš
U prošlosti se na pokladni utorak na trgu, ispred jedne od krčmi, u zemlju zakopala pijetlova glava ili čak živi pijetao. Zainteresirani gledatelji i mladi okupili bi se, a dobrovoljcu svezale oči. Nakon što bi tu osobu zavrtjeli, ona je štapom trebala lupiti glavu pijetla. Ako ne bi uspjela, birao bi se slijedeći dobrovoljac sve dok netko ne bi ispunio zadatak. Današnji njegovatelji tradicije, naravno, udaraju glavu plišanog pijetla.

Djevojke su te koje ciljaju glavu pijetla i, nadalje, svezanih očiju. Koja pogodi, dobije poklon, a drži se da će se dotična vrlo skoro udati… Dio ovoga pokladnog običaja je i povorka. Mladi odjeveni u pijetlove po ulicama mjesta uz pratnju konjske zaprege i glazbe „skaču“ na prisutne dame od kojih zauzvrat dobiju jaja. Važan dio konjske zaprege čine i čamac i peć, koji simboliziraju spas od poplava. Običaj, koji je sada već poznat širom Karpatskog bazena, dijelom je Riznice Mađara izvan matične zemlje.


I ovogodišnji Kakašuteš protekao je u dobrom raspoloženju zahvaljujući Kulturno-umjetničkom društvu Vardarac i njihovim aktivnostima na očuvanju običaja. Program je ostvaren uz potporu Savjeta za nacionalne manjine, Zakladi Bethlen Gábor, Zakladi Csoóri Sándor i DZMH.

