Likovne radionice porečkog umjetnika Eugena Varzića spajaju odmor gostiju i njihovo likovno stvaralaštvo i postaju stalan dio turističke ponude. U otvaranje proljetnih i jesenskih radionica izrade mozaika, slikarstva te priprema za upis na umjetničke škole mogle bi se uključiti i škole iz cijele Europske unije
Piše: Duška Palibrk
Kroz likovne radionice porečkog umjetnika Eugena Varzića prošli su brojni Porečani, ali i turisti s porečke rivijere. U njegovom ateljeu u centru grada od početka rujna do konca lipnja uvijek je živo, a kada sugrađani u ljetnim mjesecima posustanu u edukaciji, Eugen se posveti gostima porečkog Valamara s kojim je dogovorio ovu zanimljivu suradnju. O radu s polaznicima likovnih radionica govorio je i na prvoj TEDxPula konferenciji, na predavanju naslovljenom „Umjetnost kao disanje“.

Likovne radionice u Poreču pokrenuo je 2012. godine, na nagovor prijatelja koji je imao želju učiti slikati. Prvotna ideja bila je da se okupi njih petero-šestero, da se druže i stvaraju. No, na prvi sastanak došlo je 40 zainteresiranih, „a ja niti program nisam imao“, veli Varzić.
– Surađivao sam na više umjetničkih projekata – Street art Poreč, Mosaic city Poreč, Valamar Art Days, a programi u okviru likovne radionice koju vodim moj su samostalni projekt. Likovne radionice nude širok spektar stjecanja slikarskog umijeća. Ciklus traje devet mjeseci, po tri sata tjedno, no postoje i kraći oblici, tjedne i dnevne radionice, prilagođene uvijek i dobi, interesima, predznanju i potrebama polaznika. Hobby grupa namijenjena je osobama starije životne dobi, Teen radionice su naravno za tinejdžere, Slikarska grupa za one koji žele učiti više, a posjeduju određena predznanja o slikanju, Početna grupa za nove polaznike bez ikakvog predznanja, ARTeam building radionice za velike kolektive, dok na radionici Byoub slikamo i stvaramo družeći se uz ukusne zalogaje i pića koje polaznici sami pripreme. Vodim i individualne, kao i online likovne radionice za one koji žele učiti od mene, a daleko su, kaže naš sugovornik.

Među polaznicima-turistima, ističe, prednjače obitelji koje u likovnim radionicama vide nešto neuobičajeno i novo, pogotovo kada se radionica održi po programu “poklonite si sliku s ljetovanja”. Najčešće su to mlađe obitelji, uz buduće studente likovnih akademija iz raznih europskih zemalja.
– Nisam planirao da to bude dio turističke ponude. Osnovna ideja za pokretanje likovnih radionica bila mi je duga zima, manjak takvog oblika druženja i učenja, no vremenom su se profilirali programi i pristupi i otvorio se kanal prema turističkom sektoru, počeo sam surađivati s tvrtkom Valamar. Da bi likovna radionica bila integrirana u kulturni turizam i postala dio turističke ponude, nužna je suradnja s lokalnom zajednicom, suradnja u marketingu i promociji na europskim tržištima. Posjetio sam važnije turističke sajmove u Europi i ova vrsta ponude, spoj turizma i umjetnosti, iznimno je rijetka. U Sjedinjenim Američkim Državama je situacija bitno bolja, ponuda je bogata. Ako pogledamo skupne izložbe mojih polaznika s kojima svake godine gostujemo u nekoj od galerija u Istri, studente koje sam podučavao i koji su upisali i uspješno pohađaju više i visoke umjetničke škole u čitavom svijetu te brojne polaznike team buildinga i radionica za turiste, rezultati su više nego vidljivi, kaže Varzić.

Kao što sportski turizam definitivno produžuje sezonu, potiče velika ulaganja u infrastrukturu i rezultira velikom popunjenošću objekata u zimsko doba, iste potencijale ima i kulturni turizam ovog tipa, ali treba razradu, logistiku, marketing.
– U Istru sam doselio 1997. godine i od tada slušam o produženju sezone. Ovakvi neovisni projekti, koje ne podupire lokalna zajednica, stvaraju priču koja je konstantna i ne zaustavlja se nakon turističke sezone, tako da je trebao proći određen niz godina da bi se likovne radionice otvorile prema turistima. Integracija u marketing i prodaju određenog turističkog poduzeća zasigurno bi pridonijela vidljivosti destinacije, konačno i produženju sezone. Radionice koje spajaju odmor gostiju i njihovo likovno stvaralaštvo mogu postati stalan dio turističke ponude. Postoji potencijal otvaranja proljetnih i jesenskih radionica izrade mozaika, slikarstva i priprema za upis na umjetničke škole, u što bi se mogle uključiti umjetničke škole iz cijelog EU-a, smatra Varzić.


Eugen Varzić slikarstvom se bavi dugi niz godina, u kontinuitetu od 1993. Još za vrijeme studija slikarstva na Odsjeku za likovnu umjetnost Filozofskog fakulteta u Rijeci, gdje je diplomirao 1999., odlučio je živjeti kao samostalni umjetnik. Izlagao je na 40-ak samostalnih izložbi te više od stotinu kolektivnih u zemlji i inozemstvu, usavršavao se u Madridu, na radionicama Eloya Moralesa i Antonija Lópeza Garcie. Osim slikarstvom, bavi se izradom mozaika, dizajnom, kratkim filmovima, ilustracijom, podučava buduće studente umjetničkih akademija.