Pokrenuta ideja o inovativnom turizmu kod vinara Morena Coronice
Piše: Sanja Bosnić
Istru i Kvarner posjetio je Joao Alves Pereira (Portugal), predsjednik FICC-a, (Fédération Internationale de Camping, Caravanning et de Autocaravaning) – Međunarodnog saveza za kamping i karavaning, svjetske udruge kamping potrošača sa sjedištem u Bruxellesu. FICC, krovna organizacija se sastoji od 58 saveza zastupljenih u 34 države, a među njima je i Hrvatska. Ciljevi udruge su jedinstveni u svijetu- promocija kampinga na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Svoj službeni posjet destinaciji Pereira je iskoristio i za jedan izvanredan susret s Jerkom Sladoljevom, dugogodišnjim članom organizacije, hrvatskim veteranom i ekspertom za kamping poslovanje u nekoliko domaćih projekata, čije ime je dobro znano u međunarodnoj turističkoj kamping niši. Sladoljev, pionir hrvatskog turizma, izniman je stručnjak za razvoj pojedinih turističkih segmenata i praćenje turističkih trendova u Europi, pa tako i u Hrvatskoj. Svoja iskustva i savjete, osim u specijaliziranim udrugama i turističkim tvrtkama, objavljuje u brojnim stručnim časopisima kao i autorskim tiskovinama.
Pereira je upriličio hvalevrijedan susret sa Sladoljevom radi uručenja zavrijeđenog priznanja FICCA (izglasano 2023.) povodom ostvarene uspješne i iznimne suradnje u razvoju kampinga, karavaninga i auto karavaninga na Svijetu.


Svečano i inspirativno u vinariji Coronica
Kao pravi Portugalac, znalac i ljubitelj dobre istarske Malvazije, odbrao je i specijalno mjesto za tu specijalnu prigodu. Kušaonicu zlatnog umaškog vinara Morena Coronice iz zaseoka Koreniki kraj Umaga. Svečanost je prerasla u ugodno okusno druženje, kušanje njegovih nadaleko poznatih čuvenih vina, uspoređivanje s portugalskim proizvođačima, ali najprivlačniji dio boravka bio je kraći obilazak 23 ha plodorodnih vinograda Coronice.


I kako to već biva u slučajnim susretima, nakon razgleda vrlo impresionirajućeg prirodnog ambijenta iskrsnula je Pereiri inspirativna i neuobičajena ideja oko proširenja ponude u umaškom turizmu. Savjetovao je Coronicu da promisli kako pokrenuti atraktivan turistički pilot projekt –omanji auto – kamp u šumovitom predjelu smještenom uz rub jednog vinograda. Radilo bi se o novitetu još uvijek nepoznatom u gradovima i općinama Hrvatske tj. turističkoj ponudi koju hrvatski zakoni niti urbanistički planovi poznaju, svjedeno Coronicu je zamisao zaintrigirala. Poveo se ozbiljan razgovor i nizala su se pitanja kako to funkcionira u svijetu. Jer svjetska iskustva pronalaze presliku i na hrvatskim prostorima i životu.

Francuska i Italija korak ispred
Ne treba otići predaleko da bismo učili na tuđim iskustvima. Takve male privatne kampove, podignute uz nasade vinograda većih proizvođača vina pronaći ćete u Francuskoj i sjevernoj Italiji. Te države, ali i skandinavske, osobitu pažnju pružaju dubokoj povezanosti čovjeka s prirodom, pa tako i poljoprivredom. Šume i čisti prirodni okoliš, udaljen od prekrcane morske obale je prava oaza mira i osvježenje pa je to sve traženiji oblik ponude u turizmu. U netaknutoj prirodi se čovjek može odista odmoriti, udisati kisik punim plućima i živjeti u skladu s prirodom, jer toga danas poslovnim ljudima, poglavito iz većih urbanih sredina najviše nedostaje. Kampovi vinogradara su omanji s mobilnim kućicama u inovativnoj formi u znaku vinarstva i vina, modernog dizajna i nemaju dodir s tlom, a najčešće su ti kampovi izolirani od središnjeg objekta na imanju zbog postizanja većeg ugođaja intime i privatnosti, pa često puta mnogi nemaju ni mobilnog signala. Gosti se na taj način, izuzev provođenja života u harmoniji s prirodom, upoznaju s proizvodnjom autohtonih vina, kušaju sve vinske etikete, odabiru svoje favorite, upoznaju agrikulturu tipičnu za kraj u kojem borave kao i specifične čari terroira u kojem se rađa kvalitetno grožđe i nastaju tipična vina. Naravno, na taj način gosti kasnije promoviraju i proizvođača vina, pa njemu raste ugled i vidljivost na novim tržištima. Zapravo oni bivaju najbolji marketing – „porta voce“ tog lokalnog kraja, ali i regije kao vinske destinacije. Na taj se način i vinari direktno uključuju u turističku ponudu gdje novim sadržajem obogaćuju doživljaj destinacije, objasnio je Pereira možebitno ovaj skorašnji turistički proizvod i u Hrvatskoj. Glede zakonskih propisa dovoljna je dobra volja vlastodržaca da predvide tematski kamp (mali obiteljski) u nekom izdvojenom području uz vinograde u vlasništvu proizvođača vina, ili to regulirati kao jednostavne objekte vezane uz imanja proizvođača vina, s obzirom da inovativne “vinske” kućice ne bi bile u dodiru s tlom i ne grade se građevine. Vidio sam puno malih divljih kampova u Hrvatskoj, što potvrđuje veliki interes za odomorom u netaknutoj prirodi. Zato sve treba propisno regulirati od izgleda, veličine i broj postavljenih mobilnih kućica za odmor, slično funkcionira u Francuskoj, pojasnio je Pereira. Uvidjevši da je Coronica pokazao veliko zanimanje ponudili su mu Pereira i Sladoljev svoje stručne tj. konzultantske usluge u realizaciji projekta.
Vjerujemo da bi ovo mogao biti izvrstan pilot projekt i da bi ga lokalna zajednica trebala prepoznati, valorizirati i iskoristiti kao atraktivnu ponudu doživljaja destinacije u sklopu održivog turizma. Nema gradnje, zahtjevne infrastrukture, sve imitira prirodu i prilagođava se ambijentu.

Ukoliko Grad Umag i Turistička zajednica Umaga žele nešto promijeniti u svojoj turističkoj ponudi i biti inovativni, mogao bi to biti izvrstan iskorak, konstatirali su usuglašeno na kraju druženja uz famoznu vinsku uspješnicu Co duo, svjetski eksperti u kamping ponudi Pereira i Sladoljev. Posreći li se, na pomolu je i nova turistička uspješnica kreativnog i svestranog vinara Coronice.