Predstavnici Udruženja hrvatsko-američkih stručnjaka upoznali su se ponudom zdravstvenog turizma Kvarnera, ali i turizma općenito. Dojmovi su više nego pozitivni
Delegacija Udruženja hrvatsko-američkih stručnjaka (ACAP) posjetila je Primorsko-goransku županiju kako bi se upoznala s kapacitetima i mogućnostima zdravstvenog turizma u regiji prepoznatoj po zdravstvenom turizmu. Osmeročlana delegacija provela je pet dana u Primorsko-goranskoj županiji. Domaćini su bili Opatija i Crikvenica, a posjetilo se Fužine, Kastav, Lovran, Novi Vinodolski i Bribir.
ACAP (croampro.com) je osnovan 2014. godine. Broji 2.300 članova, mahom vrhunskih stručnjaka i lidera u segmentu svog djelovanja. Prvi kongres održan je 2016. godine u Washingtonu. Dotad je Udruženje imalo tek 35 članova. Nakon kongresa broj članova nevjerojatno raste. Prije pandemije Udruženje broji 1.600 članova, a nakon normalizacije stanja, sve više američkih Hrvata pristupa Udruženju koje povezuje Hrvate, ali i sve druge širom svijeta. Misija Udruženja je širenje suradnje i znanja, razmjena ideja i otkrivanje novih mogućnosti kako bi se odgovorilo izazovima sadašnjosti i budućnosti.
Predsjednik i suosnivač ACAP-a onkolog dr. Steven Živko Pavletić objašnjava da je multidisciplinarnost karakteristika Udruženja koje okuplja vrhunske stručnjake i lidere u segmentu svog djelovanja. Takva je bila i delegacija koja je posjetila Primorsko-goransku županiju. Pedijatar, anesteziolog, nutricionist, stručnjak za postoperativnu skrb i masažu, wellness menadžer, medicinska sestra, pravnik specijaliziran za zdravstvo, vlasnik turističke agencije, stručnjak za digitalni marketing i web dizajn…

Udruženje hrvatsko-američkih stručnjaka inzistira na projektima suradnje u Hrvatskoj. Jedan od vidova suradnje je zdravstveni turizam. Američki Hrvati pohvalit će spremnost na suradnju Klastera zdravstvenog turizma Primorsko-goranske županije. Spremnost Klastera i sudjelovanje na Međunarodnoj konferenciji o zdravstvenom turizmu u Crikvenici (CIHT) prošlog mjeseca inicirali su dolazak hrvatsko-američkih stručnjaka u Opatiju i Crikvenicu.
Sljedeći kongres ACAP-a održat će se u srpnju sljedeće godine u hotelu Sheraton u Zagrebu. U sklopu kongresa predviđen je Dan industrije zdravstvenog turizma.
– Fokus je da identificiramo kompanije koje žele nastupati na SAD tržištu, objašnjava dr. Pavletić.
Gosti su ugodno iznenađeni ponudom zdravstvenog turizma, no ističu da treba puno raditi kako bi se kapaciteti i potencijal pretvorili u proizvod privlačan svjetskom tržištu. Posebno je domaćinima zanimljivo da američki partneri žele dovoditi grupe u svibnju, lipnju, rujnu i listopadu.

Američki Hrvati imali su dinamičan i raznovrstan program. U Opatiji su smješteni u hotel Ambasador, a u Crikvenici u hotel Katarina u Selcu. Prva postaja na putu od Zagreba bile su Fužine, šetalo se uz jezero i objedovalo u hotelu Bitoraj. U Opatiji se upoznalo s kapacitetima Thalassotherapije, posjetilo Lovrano i objedovalo u Food and Wine Bar Ganeumu. Put je goste vodio na Učku, a potom u Kastav i na ručak u restoran Kukuriku. Treći dan su krenuli ka Crikvenici. U Jadranovu su se ukrcali na brod Mali Marino. Razgledali su rivijeru s mora i Selce. Sljedeća postaja je bio Novi Vinodolski, gdje je u Pavlomiru organizirana vinska degustacija i gastro radionica. Posjetili su Terme Selce. U Bribiru su upoznali povijest Vinodola, s naglaskom na Frankopane. Dočekao ih je frankopanski ručak u kuli. Ugođaj je bio potpun, domaćini su goste odjenuli u Frankopane. Sljedeća postaja bila je Kuća Klović, gdje su se susreli s glagoljicom, naučili napisati svoje ime i prezime na glagoljici. Razgledali su atelier Marijana Mavrića koji je potom u Gradskoj galeriji Crikvenici gostima prenosio umijeće slikanja. Sljedeća postaja je bila Thalassotherapia. U Crikvenici se poseban naglasak stavio na prezentaciju autohtone kuhinje kroz posjete restoranima Burin, Dida i Domino te Cestu plave ribe.

Direktorica TZ Grada Crikvenice Marijana Biondić izuzetno je zadovoljna prvim korakom.
– Ugostili smo američke partnere koji planiraju kreirati program za američko tržište koji će uključiti zdravstvenu, wellness i aktivnu turističku ponudu na području crikveničke rivijere. Potrudili smo se pokazati najbolje od rivijere, kroz kulinarske i likovne radionice, povijest, kulturu i gastronomiju, zdravstvene usluge. Dojam naših američkih prijatelja je izvanredan, nadam se da ćemo otvoriti novo tržište i da će na crikveničku rivijeru dolaziti američki gosti.
Što je sljedeći korak?
– Evaluirat će sve što su vidjeli na terenu. Upoznali smo naše partnere s hotelijerima, zdravstvenim institucijama i jednom agencijom koja na terenu može odraditi sve što treba za grupe. Očekujemo da bi već sljedeće godine mogli dočekati prve američke goste.













