Vrijeme je za tradicionalne slastice – kroštule. U Bujštini ih rade vrlo često, a postoji čak i natjecanje na kojem se biraju najbolje
Fritule za Božić, kroštule za vrijeme karnevala….uobičajen je to raspored slastica svake ozbiljne kuhinje. Toga se drži i gospođa Dorijana Bernobić, prvakinja u izradi kroštula. Ovogodišnja pobjednica titulu je osvojila na Kroštuladi, natjecanju u spravljanju tradicionalne istarske slastice održanom u Marušićima, mjestu u Bujštini.

No gospođi Dorijani nije ovo prvi put da je osvojila prvo mjesto. Natječe se već deset godina, a, kako nam kroz smijeh priča, prva godina bila je i sudobonosna – iz prvog pokušaja osvojila je prvo mjesto!
Stvarno nisam mislila da ću iz prve uspjeti. Prijateljica me nagovorila da se prijavim i nije tu bilo neke velike filozofije, pokušala sam, i eto, moje prve pobjedničke kroštule postale su prava senzacija, svi su me tražili recept, pitali u čemu je tajna…
Dorijana Bernobić

U čemu je tajna, skromno će, doista ne zna. Recept je jednostavan, nikakvi posebni sastojci.
Bitno je da se kroštule same otope u ustima, bez da ih se grize
Dorijana Bernobić
Nama se ipak čini da je najbitnije iskustvo, znanje i osjećaj. Naime, gđa Dorijana vrsna je kuharica. Po struci frizerka, u mirovini je već četiri godine, i za to vrijeme potpuno se posvetila svom omiljenom hobiju – kuhanju i pečenju kolača. Da ne moram paziti na liniju, smije se, pekla bih kolače svaki dan, ovako se ipak ograničim na vikende. Ponosna majka dviju kćeri sa suprugom umirovljenikom daleko je od mirnog umirovljeničkog života. Osim što je s kroštulama postala prava senzacija, jer ih sad nerijetko i prijateljima pravi za krštenja, svadbe i slične proslave, sudjeluje i u drugim kulinarskim natjecanjima. Tako su ona i suprug prošle godine osvojili prvo mjesto za najbolji Lovački kotlić na natjecanju u Kastvu!

Iza njih je 44 godine sretnog braka, koji je još više sretan, šali se gđa Dorijana, otkad je i suprug u mirovini. Sada, naime, dobar dio dana provodi na njivi u njihovom Kaštelu na kojoj uzgaja brojne poljoprivredne kulture. A kad se požele odmora i uživanja, uvijek su kovčezi spremni za neko putovanje. Proputovali su tako cijelu Hrvatsku, a posebno vole zimski odmor u nekim toplicama gdje istražuju lokalnu gastronomiju. Kako je krenulo, već vidimo gđu Dorijanu na natjecanju za najbolje štrukle, krafne, salenjake, međimurske gibanice…..




Kroštulada se održava se u sklopu Luganigade, jedinstvene gastro manifestacija koju je prije 33 godine u Marušićima pokrenula grupa entruzijasta uz podršku Mjesnog odbora, lokalnog kulturno umjetničkog društva te TZ Buje. Naziv je dobila po nazivu za kobasicu na lokalnom dijalektu (luganiga). Već trinaestu godinu dodjeljuje se i nagrada za najbolje kroštule.

„U početku su se s kroštulama natjecale samo starije gospođe no danas već imamo i dosta mladih kuharica, ove godine čak i jednog mladog kuhara što nas veseli jer će se tradicija nastaviti!”, naglašava direktor TZ Buje Valter Bassanese koji se već sprema za iduću manifestaciju – Dane šparoga.

Recept za kroštule Dorijane Bernobić:
Sastojci za tijesto:
3 jaja ( 1 cijelo, 2 žumanjka)
3 dkg šećera ( mljevenog )
1 vanilin šećer
400 gr brašna
3 jušne žlice rakije (lozovača)
3 dkg maslaca
naribana korica jedne domaće nešpricane naranče i jednog limuna
po želji mrvica ruma ili rum šećera
prstohvat soli
Postupak:
Izmiješati jaja sa šećerom ,dodati vanilin šećer, brašno, rakiju, maslac rastopljen s dvije žlice mlijeka i prstohvat soli te naribanu koricu. Tijesto se zamijesi u kuglu, umota u prozirnu foliju i ostavi pola sata na sobnoj temperaturi.
Tijesto se reže na trake i provlači kroz mašinicu za razvaljivanje, nekoliko puta. Bitno da je tanko i dugačko kako bi se moglo vezati u mašnu, a važno je i da ne stoji dugo prije prženja kako se ne bi presušilo.
Kroštule se prže u dubokom ulju, jedna po jedna, ali vrlo kratko.
Nakon prženja se ocijede na papiru i pospu šećerom u prahu.