Vodnjanska udruga Istrian de Dignan dodijelila je Internatural Slow Food nagrade za očuvanje, razvoj i promociju lokalne eno-gastro baštine, među nagrađenima je i Lenka Šajina
VODNJAN Vodnjanski Ekomuzej sudjelovao je u tradicionalnoj manifestaciji Noć Muzeja pripremivši bogat program u kojem se istaknula dodjela nagrada Internatural Slow Food Awards u režiji udruge Istrian de Dignan. Vodnjanska udruga kao dio međunarodne Slow food zajednice osnovala je Slow Food zajednicu za očuvanje poljoprivredno – prehrambene baštine Istre, s ciljem promicanja i očuvanja tradicionalnih resursa Istre. Kako bi promovirala svoju ideju, ali i ljude koji svojim razmišljanjem i djelovanjem prenose tu ideju, vodnjanska udruga je raspisala natječaj tražeći najbolje među turističkim zajednicama, kuharima i restoranima, ali i pojedince koje bi mogli proglasiti ambasadorima. U Kući tradicija – vodnjanskom Ekomuzeju povodom Noći muzeja dodijeljene su nagrade zaslužnima za očuvanje, razvoj i promociju lokalne eno-gastro baštine.
Među nagrađenima je Lenka Šajina. Titulu Slow Food ambasadora zaslužila je zbog iznimnog zalaganja u promoviranju lokalnih tradicija. U obrazloženju udruge Istrian de Dignan stoji da Lenka Šajina ima sve osobnosti Slow Food ambasadora – proaktivnost, strast pri vrednovanju tradicionalnih lokalnih resursa i želju za unaprijeđenjem zajednice. Lenka je svojim profesionalnim pristupom, ali i entuzijazmom inspiracija mnogima, kažu u udruzi i dodaju da su rezultati Lenkinog rada bili posebno vidljivi kroz promociju destinacije na radnom mjestu direktorice Turističke zajednice Općine Žminj, gdje je u suradnji s lokalnim stanovništvom realizirala mnoštvo uspješnih projekata u svrhu promocije Žminja kao turističke destinacije. Prateći svjetske trendove i želje gostiju kreiran je sadržaj koji promovira gastro ponudu i zaboravljene slastice tog kraja. Lenka danas u timu TZ Općine Vrsar djeluje kao osoba velikog srca i širokog znanja, kao osoba koja oduvijek promiče Slow Food načela, stoji u obrazloženju udruge Istrian de Dignan.

– Turizam sam upoznala kroz razne poslove, iz svih kutova; od konobarenja, iznajmljivanja kuće za odmor, ali i kroz agroturizam Ograde u Katunu lindarskom koji drži moja obitelj, sve do voditelja turističke agencije i turističkog vodiča, kao direktorica Turističke zajednice Općine Žminj pa sve do sadašnjeg radnog mjesta u Turističkoj zajednici Općine Vrsar. To raznovrsno iskustvo mi je pomagalo i danas mi pomaže da prepoznam potrebe gosta, ali i potrebe ljudi koji su na usluzi gostu. Gost cijeni tradiciju, lokalnu baštinu, gastronomiju, tradicionalne recepte… A to mi je velika inspiracija prilikom stvaranja novih turističkih proizvoda, te kod organizacije manifestacija. Posebno je važno poticati sudjelovanje lokalnog stanovništva u razvoju turizma te njihovo aktivno uključivanje, nadalje poticati zastupljenost lokalnih proizvoda u turističkoj ponudi. Tradicija može ostati tradicija, ali se može osuvremeniti. Možemo ju približiti mlađim naraštajima kroz današnju tehnologiju koja nudi razne mogućnosti. Naša baština i tradicija moraju biti valorizirani, nema smisla da nam tradicija i baština služe samo za priče “kako je nekad bilo”. U turizmu radim više od dva desetljeća stoga mi je izuzetno drago da je netko prepoznao moj rad. Rekla bih da je nagrada kruna mog rada, objašnjava ambasadorica Lenka.
Nagrade vodnjanske udruge zaslužili su i TZ Općine Vrsar za očuvanje, vrednovanje i promociju lokalne gastronomije, Udruga Agrorovinj za vrednovanje tradicije istarske supe, Robert Perić za iznimno zalaganje u očuvanju tradicionalnih lokalnih proizvoda i restoran Vodnjanka u Puli za očuvanje tradicije i poticanje lokalnih proizvođača.
