Za obilazak Donje i Gornje špilje trebaju vam tri sata, dugi rukavi i puno mašte
Na Danima hrvatskog turizma 2022. pobjednik u kategoriji Prirodna atrakcija godine je Javna ustanova Park prirode Velebit. Ako netko ima upitnike, prijedlog je zaputiti se u Cerovačke špilje. Naime, upravo su Cerovačke špilje as iz rukava Parka prirode Velebit koji je donio prestižnu nagradu. I bez sumnje, u perspektivi tisuće novih posjetitelja.
A gdje se uopće skriva najveći turistički špiljski kompleks u Hrvatskoj? Na jugoistočnom dijelu Velebita, nadomak sela Grab. Špilje su dobile ime po najbližoj, maloj željezničkoj postaji Cerovac jer su otkrivene prilikom gradnje željezničke pruge 1913. godine. Između dviju špilja prolazi željeznička pruga Zagreb – Split.
Skinete se s autoceste na čvoru Sveti Rok. Gračac je na 15 minuta vožnja, a kad prođete Gračac, nastavite cestom prema Kninu. Nakon samo četiri kilometra stižete do centra za posjetitelje i velikog parkirališta. Nemojte pogriješiti kao neki koji su olako zaključili da je dovoljno vidjeti jednu špilju. Rezervirajte tri sata i obiđite obje špilje. I nemojte pogriješiti kao neki drugi. Obvezno neka ozbiljnija jakna.
Kad dođete pred špilje u već debelu ličku jesen zapljusnut će vas hladni zrak. Kraj listopada, u Lici temperatura dvadesetak stupnjeva, a špilje hlade na 6 odnosno 7 stupnjeva. No, prije temperature zapljusnut će vas i visina ulaganja u dvije Cerovačke špilje. U uređenje Donje i Gornje špilje uloženo je 68 milijuna kuna, a čak 53 milijuna pokrila se EU sredstva.
Voditeljica marketinga i komercijalnih poslova Ivana Svetić podsjeća da je Park prirode Velebit 2006. godine preuzeo Cerovačke špilje. U kompletnu obnovu krenulo se 2018. godine. Četiri godine su špilje bile zatvorene zbog radova. A kad su se otvorile, to više nisu bile one stare špilje sa skromnom infrastrukturom. Lička atrakcija postala je atrakcija na europskoj razini. Špilje su otvorene za posjetitelje sredinom lipnja ove godine. Danas se PP Velebit može pohvaliti s 11 tisuća posjetitelja.
Ranije smo radili od Uskrsa do Svih svetih, sada ćemo raditi cijelu godinu, bez prestanka. Ako mogu Plitvice po snijegu, možemo i mi. Kod nas će se posjetitelji zimi, ustvari, doći zagrijati u špilju, kaže Svetić.
Nakon ljetne špice promet je u rujnu, očekivano, pao. No, neočekivano, u listopadu se dignuo 20-30 posto. Ugodno nas je iznenadilo, komentiraju domaćini.
Put u središte zemlje počinje 15-minutnim hodom do prve špilje, gdje nas čeka vodič. Ulazimo u špilju. Nas 15 u grupi. Polovica su stranci. Uz nas šeću američki turisti iz Sjeverne Karoline. Pitamo ih kako su doznali za Cerovačke špilje.
Došli smo u Hrvatsku na 15 dana. Sletjeli smo u Dubrovnik i posjećujemo puno mjesta, sve do Zagreba koji je posljednja točka našeg obilaska Hrvatske. Iz Zadra smo krenuli ka Plitvicama i pogledali kartu da vidimo koje atrakcije možemo vidjeti po putu. I našli Cerovačke špilje, pričaju Amerikanci, a naši će domaćini dodati da su ljeti 40 posto posjetitelja stranci.
U svakoj špilji je otkriveno oko 4 kilometara kanala, znači cijeli kompleks ima oko 8 kilometara dosad istraženih kanala, no do kraja mogu samo znalci speleologije. Plan za sljedeću godinu je otvoriti speleo avanture koje bi vodile do kraja istražnih kanala, no na takve ture bi mogli samo spretniji i obučeniji posjetitelji.
Mi, obični laici kojima se sviđaju lagane šetnje podzemljem, uz pokoje saginjanje glave u nižim hodnicima, zadovoljni smo uređenim i osvijetljenim betonskim stazama dugim 610 odnosno 725 metara. Šetnja svakom spiljom, uz vodiča, traje po 50 minuta. Za povratak na zemljinu površinu potrebno je desetak minuta. Ako vam se ne sviđa odluka da se kroz špilju protežu betonske staze, ne brinite. Izvrsno su uklopile.
Donja špilja odvest će vas pod zemlju 68 metara, a Gornja 200 metara. Špilje su upisane kao najveće nalazište kostiju špiljskog medvjeda u Hrvatskoj. U Gornjoj špilji nađena je ljudska kost, pretpostavlja se da je riječ o lovcu na špiljskog medvjeda čiji je lov završio u špilji. U davnoj prošlosti špilje su Japodima služile kao primitivni hladnjak.
Poznato je da šetnja spiljama traži malo mašte. Ako ste barem malo bogati maštom vidjet ćete nilskog konja, dupina, magarca, kamene svatove na mostu, Star Wars, mačku, Djed Mraza, Grgura Ninskog, mislioca, ljusku jajeta, sladoled…
Špiljskog medvjeda nećete sresti. I ne bi voljeli jer sa zvijeri visokom 3,5 metra sigurno nije bilo šale.
A što je vrhunac posjeta? U Donjoj špilji dvorana Katedrala, a u Gornjoj fascinantna velika dvorana. Upravo ta dvorana je “naslovna” fotografija Cerovačkih špilja.
U špilje ulaze grupe do 30 ljudi, sve preko bi bilo previše. Donja špilja ima pet obilazaka dnevno, prvi u 10, a posljednji u 16 sati. Gornja špilja ima četiri obilaska dnevno, prvi u 11,30, a posljednji u 16 sati.
A cijene? Jedna špilja 40 kuna za djecu od 7 do 14 godina i 60 kuna za odrasle. Obje špilje 65 kuna za djecu, 90 kuna za odrasle. Naravno, predviđen je niz popusta.
FOTO Dinko Stopić i Anto Ravlić (galerija)
[email protected] ………. 099/8144-724
www.pp-velebit.hr ………. www.cerovacke-spilje.hr