Lako je u nekoliko rečenica reći ili prepisati iz nekog arhiva, ali vrijedi doživjeti Limski kanal jednog poslijepodneva kasne zime. Jedinstveni osjećaj koji će napuniti srce – koliko god to patetično zvučalo
Neprocjenjiv dragulj, specifična priroda iznad i ispod mora, zaljev na zapadnoj obali Istre između Vrsara i Rovinja. Dugačak je 12,8 kilometara, širine između 200 i 600 metara i dubine do čak 33 metra.

Godine 1980. proglašen je posebnim morskim rezervatom. Egzotično ga nazivaju fjordom no oni se u Europi nalaze samo u Norveškoj, na Farskim otocima i na Islandu. Limski zaljev je zapravo potopljeno riječno ušće, odnosno krški kanjon i to rijeke Pazinčice koja se nekada ulijevala u more na području današnjeg zaljeva.

Vjeruje se kako je u povijesti Limski Zaljev služio brodovima kao zaklon u slučajevima nepogodnih vremenskih uvjeta. I danas, uplovivši u njega, osjećaj “glasne tišine” donosi mir.

Zaljev je veliko uzgajalište školjaka što znači da je specifičan i po sastavu vode. Podmorski izvori i planktoni kojima se školjke hrane, savršeni su za ovu kulturu. Ako tražite kamenice i dagnje pronaći ćete ih u Limskom zaljevu koji je poznat i po uzgoju riba.

U rajskom krajoliku možete uživati u šetnjama, pješačenju… Biciklisti će pronaći svoj kutak. Veslanje i kajak sve su popularniji, a tu su naravno i turistički brodovi uz poruku, nadu, svijest kako sačuvati prirodu i okoliš. Srećom, zaljev je uglavnom pust jer je zabranjena plovidba privatnim brodovima, jahtama, gliserima…

Ako vam sve ovo nije dovoljno, pronađite Romualdovu špilju i provjerite legendu o pustinjaku koji je ovdje živio prije više od 1000 godina. Tu je i stanište kolonije šišmiša zakonom zaštićene vrste… Ili potražite tzv. Vikinško naselje gdje je 1958. sniman film “Vikinzi” u kojem su glumili legendarni Kirk Douglas i Tony Curtis.

Zaključno, proljeće je možda i najbolje godišnje doba za posjet prekrasnom Limskom zaljevu. Gužve još nema, čarolija posvuda…