Iz ovog jedinstvenog prostora umjetnine su našle svoj put prema brojnim europskim zemljama, ali i Americi, Aziji, Kanadi, Australiji…
Atelje Augusta poznate pulske umjetnice Branke Legović, u maloj uličici tik do Foruma, jedno je od rijetko „živih“ mjesta u starogradskoj jezgri i u ovo doba godine. I usred turističke sezone na prstima jedne ruke mogu se nabrojati lokali u gradu s autentičnim proizvodima, a ovdje je riječ o ručnom radu i umjetnosti.
U Augustu rado hodočaste i domaći i turisti. Branka Legović ovdje radi i izlaže svoja djela zadnjih 12 godina. Keramikom se bavi već četiri desetljeća, ali istražuje i stvara i u drugim likovnim tehnikama, od akvarela i akvarelirane grafike do slika na svili i to posebnom tehnikom do koje je, kaže, sama došla i koliko joj je poznato, jedina to tako radi – s airbrashom i šablonama. Otkriva nam tajne keramike po kojoj je najpoznatija.
„Postoje različite vrste gline za keramiku različitih namjena. Uporabno posuđe, šalice, tanjuri, razne posudice iz kojih jedemo izrađuju se iz lončarske gline. Druga je vrsta gline za ukrasne predmete i one koji će stajati na otvorenom, od teških vaza za cvijeće do pločica s kućnim brojem. Za to se koristi takozvana šamotna glina. Postoje i gline u boji, crvena, terakota, crna, različite vrste glazura. Na glini se intervenira dok je svježa, onda slijedi faza sušenja koja traje od jednog do čak 15 dana za veće skulpture. Sušiti se mora u prostoru gdje nema propuha niti previše svjetla i sunca, da glina ne bi popucala. Tek dobro osušeno ide u peć na prvo pečenje. Iz peći tada izlazi takozvani biskvit na koji onda ide boja i glazura. Ako hoćete dvije-tri različite glazure na jednom predmetu, morate paziti da su to glazure koje se peku na istoj temperaturi“, pojašnjava nam Branka.
U kući Legovića u Pješčanoj Uvali veliki je atelje u podrumu, tu rade Branka, njezin suprug Milan i kći Neva. Tu su i dvije keramičke peći, jedna za velike predmete i količine, i druga mala, priručna, kada žele ispeći par šalica, nešto nakita i kad im se žuri. A ovo potonje znači tri-četiri dana za malu peć i puno duže za veliku jer se mora sasvim ohladiti prije otvaranja da glina ne bi popucala. U velikoj peći peče se i na temperaturi do 1.050 stupnjeva Celzijevih, golem je to potrošač struje. Skupa je i glina, ako želiš kvalitetan materijal i trajne predmete. A takvi su svi izloženi u Ateljeu Augusta, od prekrasnih impozantnih skulptura do uporabne keramike, šalica, vrčeva, raznih posudica, boca za maslinovo ulje, daski za stol, do keramičkih lampi, zidnih i stolnih satova, svijećnjaka…
Specijalizacija su joj je, ističe Branka, predmeti s više funkcija, dva u jedan, tri u jedan, pa tako posudica za nakit kada je okrenete na drugu stranu postane vaza za cvijeće. Zato je dobro kada je autorica u Ateljeu da objasni kupcima sve te svoje originalne zamisli.
„Keramika su stalni pokušaji i pogreške, i veliko iskustvo, ali je uvijek tu i puno škarta. Koliko god znaš o tome, ne možeš uvijek pogoditi što ćeš dobiti nakon pečenja. Svaki put je neko iznenađenje, što je i interesantno, ali i stresno. Nemam kalupe i nikad ne radim serije, jer nisam ni imala prilike dobiti neku veliku narudžbu. Sve radim iz ruke i svaki je komad različit“, kaže Branka kojoj nijedan dan ne prođe bez kreativnog rada. Oslikava i torbe, marame, kišobrane, izrađuje nakit.
Turistima je teško nositi keramičku lampu na put, ali i oni vole Brankine anđele, uzmu neku neuokvirenu sliku, vazicu, šalicu s tanjurićem, posudicu za cijeđenje limuna, istarsku kućicu u kojoj se drži mirisni štapić ili olovka. Tu su i tipični suveniri s istarskim i pulskim motivima, od stilizirane Arene u plošnom ili 3D formatu, pa i na štapiću sladoleda, do mediteranskih maslina i smokvi, mora, barki i kućica. „Turisti kada uđu u galeriju obično im se zasvijetle oči i vidi se da su ugodno iznenađeni. Švrljaju okolo, otvaraju ladice, smiju se na neke moje neobične, otkačene stvari, i tako krene komunikacija. U ovoj galeriji uvijek je dobra atmosfera, dobra energija“, kaže Branka koja svakog svog kupca daruje posebnim pakiranjem, čestitkom, bookmarkerom.