Stalno se radi na edukaciji i motivaciji tima. Treba biti produktivan, ali ako se ide samo na produktivnost i profit, gubi se smisao, a smisao i formula uspjeha su da korisnik mora biti zadovoljan. I još jedna stvar, moramo staviti ego sa strane, otkriva tajnu uspjeha Daluk Welness Spa u emiratu Sharjah Snježana Ledinski
Teško je naći čovjeka koji nije bar jednom dobio priliku da napravi nešto veliko u svom životu. Neki prilike ne prepoznaju, nekima nedostaje hrabrosti. Oni drugi pak odluče biti odlučni. I takve će uspjeh negdje dočekati. Među njima je Snježana Ledinski. Snježanina profesionalna priča počinje u Centru za estetiku u hotelu Admiral u Opatiji. Snježana je u centru koji su vodili Kristijan Zulle i Ines Brajac radila kao kozmetičarka. U opatijski salon jednog je dana stigla gospođa koja je vodila regrutaciju djevojki za kruzere.
- Tek je završio rat i gospođa je očekivala da će djevojke pohrliti na kruzere, no naišla je na slab interes. Pomislila sam, zašto ne probati. Uz mene je na regrutaciji prošla još jedna djevojka. Morala sam prvo u London na polaganje ispita. To su bila krizna vremena, nije bilo novca. Morala sam prodati stari auto da bi platila avion za London. Sve je to bio rizik. Tek ako prođeš, možeš na kruzer. Ako ne prođem, nemam posla, nemam auta, sjeća se Snježana koja je uspješno prošla testiranje u Londonu odnosno pismeni i praktični ispit, sjeća se Snježana.
Sljedeća životna epizoda bila je kruzer.
- Nema plaće, radi se samo na postotak. Prodaja kozmetičkih bila je najvažnija stvar u poslu kozmetičarke Odradila sam dva ugovora po osam mjeseci. Igrom slučaja pod ruke mi je došla brošura, tražio se kadar za Cleopatra SPA u Dubaiju. I prijavim se za intervju. Kad tamo, Tatjana Gržeta koja me intervjuirala i za kruzer. I dobila sam posao, objašnjava Snježana.
U to vrijeme Dubai je bio sasvim neka druga priča.
- Bila je to 1999. godina. Dubai još nije bio toliko popularan. Tek su izgradili čuveni hotel Burj Al Arab. To je bio mali grad koji se razvijao i eksplodirao u razvoju. Hoteli u Dubaiju su tada bili resorti, usred ničega. Kad su mi govorili da će oko hotela niknuti novi centar, mislila sam da je to nemoguće. Oni ne rade jednu zgradu već čitave blokove sa svim sadržajima. Sada su ti isti hoteli sa svih strana okruženi zgradama. Nevjerojatan je razvoj Dubaija, bila sam tamo i kad su otvorili pipu da more uđe u tek izgrađenu marinu.
Planirala sam ostati godinu dana, želja mi je bila otići na Fiji i Novi Zeland. I već sam dala otkaz, a oni mi na stol stave ponudu. Da preuzmem posao menadžera u wellness centru Royal Meridianu. I tako je krenula moja menadžerska karijera. Kao menadžeru mi je bio zadatak da pripremim otvaranje welness centra, organiziram treninge za osoblje. Budžet nije bio problem. Sve najveće, sve najbolje, željelo se imati ono što nitko drugi nema. Bilo je divno raditi, Radilo se kvalitetno, velika pažnja posvećivala se treningu, kaže riječka menadžerica.
Kako bi izgledala usporedba wellnessa prije gotovo četvrt stoljeća i danas u Dubaiju?
- Nije bilo toliko konkurencije. Hoteli su imali svoj Spa, a za lokalno stanovništvo postojali su mali beauty saloni, nije bilo beauty klinika. Danas je konkurencija puno veća, puno je klinika koje su preuzele beauty dio s botoksima i filerima. Pomalo klinike preuzimaju primat u njezi lica. Nekad se lice više njegovalo kroz obične kozmetičke tretmane, danas je vrijeme paintless lasera. U jednoj klinici možete birati između pet-šest lasera, ovisno o vrsti kože, objašnjava Snježana.
U wellnessima je masaža i dalje ponuda broj jedan.
- Masaža je ključ, 80 posto svih usluga koje se rade u wellnessima.
Snježana od 2003. godine vodi Daluk Welness Spa koji je dio Sharjah Ladies cluba, u emiratu Sharjah (jednom od sedam emirata Ujedinjenih Arapskih Emirata), u susjedstvu Dubaija.
- Daluk Wellness Spa radi pod patronatom šeikove žene. Osmišljen je kao mjesto u kojem se žene mogu opustiti, rekreirati, njegovati i educirati. U sklopu centra nalaze se plaža, fitness, olimpijski bazen, teniski tereni, restorani, klizalište, dječji vrtić, knjižnica spa, beauty boutique i art centar. Sve to samo za žene. Klijentice su prvenstveno domaće žene, ali ima i strankinja. Sve je podređeno klijenticama. Tu su VIP soba, 14 pozicija za friziranje i njegu kose, manikura, pedikura, nebrojene sobe za tretmane lica i tijela, kafić, odlična hrana, najbolja usluga… Spa ima 13 soba uključujući hammam, zatim bazen sa toplom morskom vodom i podvodnom masažom, relaksacijski dio sa pogledom na more Naš Spa nije najveći i najljepši na bliskom istoku, već ima 18 godina. No, nama je najbitniji osjećaj da se žene vole vratiti kod nas, da ih se zna po imenu, da nam vjeruju, da znaju da se neće upotrebljavati proizvodi koji nisu adekvatni. Na Bliskom istoku smo dobili sedam prestižnih wellness i spa nagrada, za najbolju talasoterapiju, najbolji day Spa, najbolji body tretman…
Menadžment čini uglavnom lokalno stanovništvo, a zaposlenica ima od Filipina, Sirija, Indije, Malezije do Rusije. Oko 20-25 ljudi je zaposleno u Spa, 13 terapeuta, četiri recepcionarke, menadžer, sistem menadžer… i još toliko u frizerskom i beauty djelu. Iako se sa strane sve čini idilično, posao je dosta stresan. Vodila sam Daluk wellness Spa do 2017. godine. Sada radim kao konzultant, idem tamo četiri puta godišnje, a cijelo vrijeme sam online, priča Snježana.
Što je tajna uspjeha wellnessa?
- Pristup. I to individualan. Klijent je najvažniji. Njega se mora „nositi“ po toj Spa. Kad klijent dođe napravi se konzultacija, pita se klijenta kako se osjeća, da li ima neki specifičan problem. Želja je ugoditi i pomoći. Tko uspije napraviti taj klik, taj će uspjeti. Stalno se radi na edukaciji i motivaciji tima. Treba biti produktivan, ali ako se ide samo na produktivnost i profit, gubi se smisao, a smisao i formula uspjeha su da korisnik mora biti zadovoljan. I još jedna stvar, moramo staviti ego sa strane, nisam ja tu važna, klijent je najvažniji, poruka je welness menadžerice.
Kako izgleda pogled na hrvatski wellness?
- Kod nas su centri izuzetno uređeni. Rekla bi da se čak previše novca ulaže. Bolje bi bilo da se dio tog novca uloži u edukaciju. Moramo biti otvoreniji za učenje i prilagodbu trendovima. I trebamo shvatiti da nismo zvijezde mi koji radimo već klijent i da mu se trebamo podrediti. Primjećujem da kod nas nema odgovarajuće konzultacije kod prijema klijenta, a zaostajemo i u post tretmanu, preporuci klijentu za nastavak njege. Zaposlenice koje rade kod mene imaju manje stručnog znanja (npr. o anatomiji ljudskog tijela) od našeg kadra, ali zbog volje i želje da ugode klijentu, uz topliji nastup, shvaćanje da se bave uslužnom djelatnošću, na kraju budu uspješnije. Vrlo bitno je znati da welness edukacija nikada nije završena, da se trendovi mijenjaju i stalno napreduju, poruka je Snježane Ledinski.